AKapi (Embedded)

Akapi projesi 4 ana modülden oluşmaktadır.

Modüller
1) Embedded Programlama (IAR Embedded C)
2) Windows Socket Yazılımı
3) Web Kullanıcı Modülü
4) Konfigurasyon Modülü


Akapi Sistem Şeması

Sistem İçi Programlar, Programlama Dilleri ve Kullanılan Yapılar

  • C#.Net
  • Asp.Net
  • Embedded C
  • Oracle Database
  • XML veri yapısı

Orta gerilim trafolarından okunan anlık bilgilerin (AKIM,Voltaj,Alarm ve Arıza bilgileri) GPRS yoluyla merkeze aktarılması ve bu Orta gerilim tarafo lokasyonlarının uzaktan kontrolünü sağlayan bir RTU (Remote Terminal Unit) ilişkili bir projedir. Proje Embedded ve Windows tarafı olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Kullanılan Haberleşme protokolleri IEC 60870-103 ve IEC 60870-104 protokolleri ve Merkezi Server ile haberleşlmede kendi tasarımımız olan bir mesaj blog formatı kullanılarak haberleşme sağlanmıştır.

1) Embedded

Embedded kısmında, Atmel AVR chipli bir devre tasarlanmıştır. Orta gerilim için kullanılan Dijital rolelerden bilgiler Embedded cihazımız tarafından okunarak GPRS ile merkezi sisteme aktarılır. Acil ve Alarm durumlarında SMS ile ilgili personele mesaj atarak uyarı verme, üzerindeki roleler ile harici kontroller ve uzaktan RTU cihazının ve Dijital rolelerin kontrolünü sağlayan bir yapıya sahiptir. En çarpıcı özelliği Firmware yazılımı uzaktan yüklene bilme özelliği vardır. IAR Embedded C dilinde programlanmıştır.  

2) Windows Socket Yazılımı

Winwows Servis yazılımı RTU cihazları ile bir Server-Client yapısı sunarak Lokasyondaki RTU cihazlarından bilgileri toplamaya yarayan bir Server Socket yazılımıdır. TCP/IP den gelen verileri yorumlayarak Oracle Database e kaydeder. Ayrıca Lokasyondaki RTU Cihazlarının kontrol edilebilmesini sağlar. (Örneğin: Cihazların Kapatılması, Açılması, Firmware yazılımlarının yüklenmesi, RTU cihazına bağlı diğer aygıtların kontrolü, RTU cihazına bağlı Dijital rolelerin kontrolü ve Dijital Rolelere özel mesajların gönderilmesi gibi bir çok özelliği barındırır.)
   

3) Web Kullanıcı Modülü

Uzaktaki Lokasyondaki RTU cihazlarının tanımlanması, Bu cihazlara bağlı Dijital Rolelerin tanımlanması ve Sistem şemasının oluşturulması, Anlık olarak veri izleme, Dijital Rolelerin kontrolü ve mesajlaşma gibi uzaktan sistemi izlemeye ve denetlemeye yarayan Web arayüz modülüdür. Sistem ASP.Net ve Ajax kullanılarak tasarlanmıştır.  
   
   

  4) Konfigurasyon Modülü

RTU cihazlarına USB den bağlantı kurarak programlanması ve ayarlarının yapılması için tasarlanan modüldür. USB ile bağlantı kurduğunuz RTU cihazı ile Bağlantı kurarak içindeki bilgileri otomatik olarak Bilgisayar sistemine XML yapısında database oluşturarak kaydeder, böylelikle bilgisayarınızda herhangi bir veritabanı sistemi yüklü olmasını şart koşmadan sadece Konfigurasyon modülü programı ile programlamayı sağlar.  

Dökümantasyon


1) Gereksinim Raporu
2) Analiz Raporu
3) Tasarım Raporu
4) İstek Raporu
5) 2 Katalog
6) Cihaz-Server Arası Veri Haberleşme Yapısı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code