HTScada

HTScada2010 PC paket yazılım içeriğinde 4 ana modülden oluşan bir yapı barındırmaktadır.

Modüller
1) WinForm
2) Windows Service
3) Web Service
a) Web Service Demo Kontrol
4) Utilty

HTScada için Tasarladığım Yardımcı Kontrol ve Dll ler
1) DurumGosterge.dll
2) HTMakina_Grafik.dll
3) SiemensConnectionOPC.dll
4) TestGrafik.dll


Sistem Şeması


Sistem İçi Programlar, Programlama Dilleri ve Kullanılan Yapılar

  • C#.Net
  • Asp.Net
  • Oracle
  • Web Service
  • Omron PLC Ladder Function Blok ve Structure programlama
  • CX Designer

Endüstriyel makinadan datalar toplarak yorumlanır ve makinanın gerçekleştirmiş olduğu Test Grafiklerinin raporlama sistemi için Oracle Database sistemine kaydedilir. Bunun yanı sıra Anlık Test Adımlarının takibi, Makinada oluşabilecek Alarmlar-Ikazların takibi yapılabildiği gibi 2D Makina animasyonu ile Makina sekronize bir şekilde görselliğide mevcuttur. Grafik Raporlarının anlık olarak kaydedilmesi, Raporlama sisteminden bağımsız olarak herhangi bir aksaklık oluşması dahilinde test verilerinin kayıp yaşanmaması için Modüllere ayrılarak sistematik şekilde verimli çalışması sağlanmıştır. Şu anda Türkiyede 2 ve Yurtdışında da 2 firma tarafından kullanılmaktadır.

1) WinForm

Operatörün Makineyi izleye bilmesi, Basınç ve Test verilerinin anlık veya geçmişe yönelik takibini yapabildiği HTScada Database’e erişim ile çalışan bir Windows arayüz modülüdür. PLC den anlık veri okuma bu modül ile gerçekleşmediği için çalışmadığı anlarda herhangi bir veri kaybı yoktur. İstenirse sadece Raporlama için kullanılabilir.
Diğer ek özellikleri;
Müşteri Database’i ile çalışabilmekte buradan Boru Bilgileri ve Müşteri bilgilerini sorgulayıp Boru Testleri ile ilişkilendirebilmektedir. RFID veya Barkod okuyucu sistem ile PLC den veri girmeden Müşteri Database inden sorguladığı boru bilgilerini PLC ye aktarabilmektedir.  

2) Windows Service

  Sorun çıkarmadan her 100ms. de PLC den veri okuyabilecek yapıda olan bir service modülüdür. Güvenlik amaçlı çalışma aralığı 500ms. olarak düşünülmüştür. PLC ile HTScada Database’i arasında senkronizasyonu sağlayacak olan yapıdır.

3) Web Service

Boru Bilgileri, Test Bilgileri gibi birçok bilgiyi başka proje veya programlarda kullanılabilmesi için düşünülmüş bir yapıdır. Local Sistemde veya İnternete açık bir ortamda çalışan bu sistem ile yazılımcı, Boru Test bilgilerini rahatlıkla sorgulaya bilir ve bunu başka projelere adapte edebilir.
Örneğin: Günlük/Aylık/Yıllık Test edilen boru miktarı, çalışma yüzdeleri, çalışan operatörlerin verimlilik yüzdeleri gibi.  

a) Web Service Demo Kontrol

Web Service Programının Demo kontrol programıdır. Müşteri tarafındaki programlayıcılar için örnek kullanımı göstermek amaçlı kullanılmaktadır. Erişim için Yazılım firmasından Şifre Kodu Temin ederek izin verilen bağlantı kısıtlamaları ile bağlanabilirler.  

  4) Utilty

Programlayıcı yardım programı ile Omron PLC Memory karttaki verileri direk yorumlayıp inceleye bilmesi için geliştirilmiştir.  

Dökümantasyon


1) Gereksinim Raporu.doc
2) Analiz Raporu.doc
3) Tasarım Raporu.doc
4) Test Adımları.doc/pdf
5) Test Data Tablosu.xls
6) HTMakine_Grafik dll kullanımı.doc/pdf
7) HTSCADA_2010 Kullanım Klavuzu.doc/pdf
8) HTScada2010.doc/pdf/pub
9) HTWebService Kullanım Klavuzu.doc/pdf
10) OmroCX Server Lite with C#.doc/pdf
11) Omron interpolasyon.xls

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code