Anons

Anons projesi 3 ana modülden oluşmaktadır.

Modüller
1) Embedded Programlama (IAR Embedded C)
2) Windows Kontrol Yazılımı
3) RF Alıcı – RF Verici


Anons Sistem Şeması

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Anons_Sema.png

Sistem İçi Programlar, Programlama Dilleri ve Kullanılan Yapılar

  • C#.Net (WPF)
  • Embedded C
  • XML veri yapısı

Metro ve Tranvay gibi sistemlerde ses ve istasyon anonsunu yapılabilemesi için geliştirilmiş bir projedir. Sistem ses dosyalarının kontrol klavyesinden kontrol edilerek çalınmasını veya RF sistemi ile aldığı istasyon bilgisini anons etmesi gibi otomatik işlemleri içerir. PC arayüz programı ile USB den bağlantı kurup cihaza ses bilgilerinin aktarılması gibi kolay kullanım imkanı sunan bir sistemdir. Aynı zamanda İstasyon veya Anons bilgilerini LED panel ekranında yazdırılmaktadır.

1) Embedded

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 13.jpg

Embedded kısmında, Atmel AVR chipli bir devre tasarlanmıştır. Üzerinde 4 Flash Memory, 4 Lathch entegresi, 2 RAM, 2 Adresleme için Counter Entegeresi, 1 FT232 Usb Entegresi, 1 DAC Entegresi, 1 RTC chip, RF Kart, 1 DAC entegresi, Anfi sistemi, 1 Adet küçük hoparlör, LCD panel ve LED Panel bulunmakta. Cihaza USB den yüklenmiş ses ve yazı bilgilerini ister menüden, istenirse RF ile okunan bilgi ile otomatik anons yapmaktadır. Sistem IAR Embedded C dilinde programlanmıştır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kontol_Klavye.png

Yön tuşları ile menü üzerinde gezinmeler ve içeriğini görüntülemeler yapılabilir. Start , Stop butonları ile seçili ses dosyasının anons edilmesi ve durdurulması işlemi yapılmaktadır. Üzerindeki USB portundan bilgisayara bağlantı yapılıp konfigürasyonları yapılabilmektedir.  

2) Windows Kontrol Yazılımı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Login-300x250.png

Windows Kontrol yazılımı ile cihazın konfigurasyon ayarlarının kolaylıkla yapılabilemesi sağlanmıştır. USB ile bağlandığınız cihaza gerekli ayarlamalar ile ses ve istasyon bilgilerinin yüklenmesi amacıyla kullanılır.

Kullanımı oldukça basittir. Yükleme anında durdurma, devam etme ve iptal seçenekleri vardır. Kontrol programı ile cihazın Tarih-Saat güncellemesinide yapılabilmekte. Ses dosyalarını ve İstasyon adlarını, özel ses dosyalarını ve Özel Anonsların metinlerini her seferinde tekrardan girmemeniz için XML formatında kaydederek. Sonraki işlemlerde rahatlıkla kullanabilmeniz sağlanmıştır. Sol alt kısımda Cihazın ID bilgisi, Yüklenecek olan dosya sayısı ve şu anki mevcut yüklenen dosya gibi kayıtları anlık olarak izlenebilmekte. En alt kısımda ise yükleme işleminin progress bar ile takibi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı WindowsKontrol.png

  3) RF Alıcı – RF Verici

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 21.jpg

RF Alıcı ve Verici devreleri istasyon-ID lerini Cihazıma gönderir ve alır. Cihaz bu ID ye göre hangi istasyonda olduğunu anlayıp bir kere anons yapar. İstasyon ID si Şifreli mesaj içerisinde gönderilerek herhangi bir kötü davranış durumlarına maruz kalmamak için tasarlanmıştır. PIC entegresi ile tasarlanmıştır.  

Dökümantasyon

1) Gereksinim Raporu
2) Analiz Raporu
3) Tasarım Raporu
5) Cihaz-Program Arası Veri Haberleşme Yapısı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code