Nikola TESLA Kimdir – 1 ?

Nikola TESLA, Her zaman yaşam tarzına ve çalışmalarına gıpta ile baktığım bilim adamı. Böylesine dahi ve üstün zekâlı fedakâr bir bilim adamını az kişinin bilmesi çok üzüntü verici ama aynı zamanda böyle bir bilim adamından benim haberdar olmam ve sayılı kişilerden olmam benim için çok onurlandırıcıdır. İnsanlar devamlı her şeyi araştırmalılardır. Hayata gözlerimizi açtığımızdan beri gördüğümüz çoğu şeyi doğru kabul eder bunların kaynaklarını araştırmayız. Ama asla bunların gerçek mi,doğru mu olduğunu veya daha güzel bir alternatiflerin bulunup bulunmadığını asla araştırmıyoruz. İşte bu bizim en büyük eksikliğimiz.

Evimizde yanan florasanlara baktığımızda Edison’ a teşekkür ederiz ama florasanında alternatif akımında geliştiricisi keşifcisi Nikola TESLA dır.

Nikola TESLA, nerde bu ismi duysam bir hayranlıkla dikkatimi çekiyor. Onu her zaman örnek almaya çalışıyorum. Hayatını defalarca okuyorum ve her birinde ayrı bir zevk alıyorum. Hayatını anlatan makaleleri çok uzun bulabilirsiniz. Bu yüzden size ilk önce bazı fikirlerini ve yapmayı planlayıp ta yaşının yetmediği için tasarlayamadığı fikirlerini yayınlıyorum. Sizinde ilginizi çekeceğine eminim. Ama mutlaka ve mutlaka okuyun. Ve gizli kalmış çalışmalarını (PHILADELPHIA DENEYİ, 17 AĞUSTOS 1999 DEPREMİ VE GİZLENEN GERÇEKLER) inceleyin.

Cihan KARSAK

Hayatı boyunca 800 buluşunun patentini alan Nikola Tesla’nın fikirlerinin çoğu hayata geçemeden ya kamuya mal oldu yada başkalarına. Bu gün hala onun yüz yıl önceki fikirleri üzerine çalışılıyor.

1- ABD’nin çevresinde 250 mil uzaktaki uçakların motorlarını eritebilecek görünmez bir set çekebileceğini söyledi.
2- Hayal ettiği, Ekvator’un çevresinde dönecek devasa çember 20. yüzyılın sonunda ortaya çıkan senkronize uyduları akla getiriyor.
3- Yüksek frekanslı akımların insan bedeni üzerinde iyileştirici etkileri olduğu üzeride durdu. Sonradan bu işlem ‘diatermi’ ismiyle anıldı.
4- 1898’de Madison Square Garden’da içinde antenden başka bir şey bulunmayan bir tekneyi radyo dalgalarını kullanarak hareket ettirdi. Bu ilk uzaktan kumanda denemesiydi. Tesla’nın öldüğü yıl Amerikan Patent Bürosu ilgili patentin Marconi’ye değil Tesla’ya iat olduğunu açıkladı.
5- Enerjinin kablosuz da iletilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Bu elektriğin bedava olması demekti.
6- Deniz suyundan ve jeotermal enerjiden elektrik üretme fikri duyanları şaşkına çeviriyordu. 1980’lerde ABD hükümeti “Okyanus Termal Enerji Dönüşüm Programı” isimli çalışmayı başlattı.
7- Hayal Edilen nesnenin imgesinin bir perdeye yansıtılabileceğini öne sürdü.
8- Yüksek voltaj kablolarıyla öğrenmenin çabuklaştırılabileceğini savundu.
9- Bütün Dünyayı ve atmosferi tek bir ışıkla aydınlatmak mümkündü. Tesla’ya göre tek yapılması gereken atmosferin yüksek tabakalarına yüksek frekanslı akım göndermekti. Böylece geceleri sokak lambalarına ihtiyaç kalmayacaktı.
10- Atık gazla çalışabilen türbinler hayal etti. Bacalardan duman çıkmayacak, çevre kirlenmeyecek ve yakıt kaynakları tükenmeyecekti.
11- Güneş Enerjisi ile çalışan motorların kömür ve diğer yakıtlarla çalışan makinelerin yerini alabileceğini savundu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code