Neuro Headset – Brain Headset

Beyin Sinyallerini okuyarak cihazları, programları kontrol etmek. Önceden filmlerde ve sinemalarda gördüğümüz olağan üstü olayları Parapsikolojinin bir dalı olan Telekinezi teknikleri artık zor değil. İlk önce Telekinezi açıklayalım.

Telekinezi Nedir?

Telekinezi Yunancadan gelen “uzaktan hareket” manasını taşıyan bir kelimedir ve maddeler üzerinde düşünce gücüyle etki yapma diye tanımlanır.

Telekinezinin gerçekliğine dair hiç bir bilimsel kanıt yoktur. 2006’da bu konudaki 380 deneyin meta analizini yapan bir çalışma, sadece yayın önyargısına (bilimsel yayın yapan kişilerin sonuçları olumlu yorumlama payı) bağlanabilecek denli küçük bir etki bulmuştur. Telekinezi deneyleri, bilim adamları tarafından yeterince kontrollü ve tekrarlanabilir olmamaları yüzünden sürekli eleştirilmiştir. Fakat bazı deneyler telekinezinin gerçekliği konusunda bir yanılsama yaratmıştır, bu yanılsama deneyi yürütenlerin telekineziye duyduğu inançla da orantılıdır.

Asıl konumuza gelecek olursak Odtü 2012 Robot Şenliklerini izlemeye gittiğimde, üniversite öğrencilerinin Neuro Headset (veya Brain Headset olarakta adlandırılır) ile yaptıkları çalışmalara rasladım. İnsan vücudunun meydana getirdiği elektrik akımı çeşitli cihazlarla ölçülebiliyor. Kalp kaslarının oluşturduğu akım elektrokardiogram, beynin ürettiği sinyaller elektroensefalogram, ve kasları uyaran sinirlerdeki elektrik akımı elektromyogram ile ölçülüyor. Vücuttaki artı ve eksi yükler hücre duvarının içerisi ve dışarısıdır. Hücre zarının iç ve dış tarafındaki, artı yüklü sodyum ve potasyum ile eksi yüklü klorun yer değiştirmeleri elektrik akımı oluşmasına yol açıyor.

Neuro Headset sayesinde beyinden aldıkları sinyalleri yorumlayarak cihazları ve bilgisayarları kontrol edilibiliyor. Fiyatı yurtdışında 299$ ve arayüz programı ile rahatça kontrol edebiliyorsunuz. 14 proplu bu modelde lityum bataryası ile 12 saat civarında kullanabiliyorsunuz.

Çalışma yapısı ise örnek vererek açıklayayım. Bir yarış arabasını ileri, Geri, Sağa ve Sola haraket ettirmek istiyorsunuz. Bu işlemin 4 girdisi olacak. Yani beynimizde oluşturacağımız 4 etken için 4 sinyal kayitları. Sinyal kayitları dedim çünkü her bir kayıt için 14 proptan sinyaller alınacak ve bunlar yorumlanacak.


Şimdi arabayı ileri harket ettirmek için birşey düşünelim mesala Portakal veya arabanın İleri gitme haraketinide direk düşünebilirsiniz. Bu düşünceye göre beynimizde belirli sinyaller ve bu sinyallerin şiddetleri oluşacaktır. Bu sinyalleri kaydedip bir arabanın ileri gitme haraketini atayacağız veya şu porta şu değeri gönder gibi. Bu işlemi geri kalan haraketler içinde yapıyoruz ve artık arabamız haraket edebilir. Artık aynı şeyleri düşündüğümüzde bilgisayarın portuna o değerler iletilecektir. Bu değerleri alan araba kumanda veya program bu kodu yorumlayıp istenen işlemi gerçekleştirecektir.

Bilinmesi gereken bir nokta ve birde dezavantajı var. Bilinmesi gereken nokta herkesin düşüncesine göre beyninde üretilen sinyaller farklıdır. Bu yüzden bir kişiye göre ayarlanan sistem başkasında tekrardan bu işlemlerin yapılarak ayarlanması gerekecektir. Dezavantajıde miliamper seviyelerindeki sinyaller olduğu için çevredeki parazitlerden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bunun çözümüde yine her ortamda bu ayarlama işlemini yapmanız ve böylelikle ortamdaki parazitleride hesaba katarak sisteminizin konfigürasyonunu yapmış olacaksınız.


TED de yayınlanan sunumu izleyerek sistemi ve çalışma mantığı kafanızda daha çok canlanacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code