Köşenin ardında ne var?

Kamera teknolojileri hızla gelişiyor. Peki daha köşeyi dönmeden köşenin ardında ne olduğunu görebilen bir kameranız olsaydı..

Stanford Üniversitesindeki bilim adamlarının yaptığı Ar&Ge çalışmasında, yüksek çözünürlüklü kamera ve güçlü bir lazerle etrafı tarıyor ve etrafındaki duvarlardan yansıyan ışık parçacıklarını, kameranın gelişmiş sensörleri ve işleme algoritması tarafından yakalıyor ve yeniden yapılandırıyor. Böylelikle bir oda içindeki sabit duran veya haraketli cismin silüetini çıkara biliyor.

Bir gün, araştırmacılar bu insanüstü görüş sistemlerinin otonom arabalarda ve robotlarda kullanılabileceğini söylüyorlar.

Lindell “Lazer taramasını izlerken hiçbir şey görmüyorsunuz. Bu donanımla, temelde zamanı yavaşlatabilir ve bu ışık izlerini açığa çıkarabiliriz. Neredeyse sihir gibi görünüyor. ” diyor.

Sistem saniyede dört kare tarayabilir. Grafik işleme birimini geliştiren bir grafik işlem birimi ile bir bilgisayarda saniyede 60 kare hızında bir sahneyi yeniden oluşturabilir.

Algoritmalarını iyileştirmek için ve ilham almak için ekip diğer alanlara baktı. Araştırmacılar, yüzeyin altında ne olduğunu öğrenmek için ses dalgalarını Dünya’nın yeraltı katmanlarından seken sismik görüntüleme sistemlerine baktılar. Ve zıplayan ışığı da gizli nesnelerden yayılan dalgalar olarak yorumlayacak şekilde algoritmalarını yeniden yapılandırdılar. Sonuç, aynı yüksek hızlı ve düşük bellek kullanımı ile çeşitli malzemeler içeren büyük sahneleri görebilme becerilerinde iyileşmeler oldu.

Hız ve çözünürlükteki diğer iyileştirmelerin yanı sıra, sis, yağmur, kum fırtınası ve kar gibi sürücülerin karşılaştığı zorlu görsel koşulları ele almak için sistemlerini daha da çok yönlü hale getirmeye çalışacaklar.

Referans:

https://news.stanford.edu/2019/07/29/seeing-moving-objects-around-corners/

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code