Google Sırları

Şiddetle tavsiye edebileceğim harika bir kitap daha;

Arge, İnovasyon gibi kavramlar acaba sadece teknik bölümler için mi geçerli? Aslında sadece Googleda çalışan bir yöneticinin yazmış olduğu bir kitap olarak değerlendirmek yanlış olur, bir üniversite araştırma tezi sunabilecek kadar derinlemesine bilgi içeren ve durumları psikolojik yönden de inceleyerek ele alan harika bir kitap.

Newyork Times’ın en çok satanlar listesinde bulunmasına şaşırılmamalı. Bu kitap ta bulacağınız şey, bir şirketin kendi misyonunun öncelikle bu çalışanlarını nasıl seçtiklerini, bu seçilen çalışanlara nasıl değer verdikleri ve bu çalışanlarını memnun etmek için neler yaptıklarını anlatan ve tamimiyle Google’ın kendi misyonuna uygun olarak her şeyin verilere dayalı araştırmaları olduğunu göreceksiniz. Ve bu mottoları tamda buna uygun şekilde seçmişler. “Eğer insanlara özgürlük verirseniz sizi hayretler içinde bırakacaklardır.”

Kitap içinden bazı notlar, belki bu notların üzerine bile ayrı ayrı kitaplar yazılabilir.

  • Google da yöneticilerin ; işe alım, çalışanın terfisine , maaş zammına ve prim alımına tek başına karar verememesi.
  • Sadece sizden daha iyi olan insanları işe alın. Ve sadece akıllı oldukları için insanları işe almayın.
  • İşe alım başarılarını değerlendirmek için bile; İşe alım prosedürlerini ve personellerini incelemek için Çift-kör çalışmasıyla önceden reddedilmiş olan adayları işe alıp gözlemlemek.
  • Herkesin akşam saat 6’da işini bırakmayı ve internetten uzak durmayı teşvik eden “dublin goes dark” dublin’de ışıklar sönüyor etkinliği.
  • Yapmak istedikleriniz ile şuan yaptığınız iş arasında ne kadar bir yakınlık görüyorsunuz. Google da bu oran %91 – Daha mutlu insanlar daha iyi fikirler üretilmesine yol açar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code