Skin-Detection Software (Yüz Tanımlama Yazılımı)

Yüz tanıma sistemleri bazen fotoğraflar ile kandırabiliyor. TrinamiX firması ise yüz algılama sistemlerini aldatmayı daha aza indirecek yüzey ve materyal türünü ayırt edebilen bir teknik geliştirdi. Alman kimya şirketi BASF SE’nin bir yan kuruluşu olan Trinamix, çeşitli uygun fiyatlı bileşenlerle de çalışabileceğini vaat ediyor ve hatta önümüzdeki yıl uygun fiyatlı küresel telefonlarla kullanılacağını söylüyor. Trinamix, algoritmalarını gelecekteki 3D yüz tarama telefonlarında çalışmak için Qualcomm ile zaten ortaklık kurdu. Teknoloji, yeni algoritmaların yanı sıra mevcut kızılötesi nokta projektörü ve kamera sensörlerini kullanıyor.

Normaldeki tekniklerde 3D görüntü ile 2D görüntüyü ayırt edebilen yazılımlar ve teknikler mevcut. Bu teknikte yüzeylere tutulan grid (dizili) yapıdaki infrared (kızılötesi) ışığın, yüzeylerdeki emilimine göre meteryal cinsini ayırt edebiliyor. Böylelikle kilidi açmak için bir maske kullandığınızda veya fotoğraf kullandığınızda, insan cildinden farklı ışık emilimi olduğundan kilit açılmayacaktır.

Firma bu tekniği otonom araçlarda sürücü ve yolcuların izlenmesinde veya artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklikte de kullanmayı planlıyorlar. Böylelikle emniyet kemerini gerçekten takıp takmadığınızı bile ayırt edebilecek.

Referanslar

https://www.cnet.com/news/your-future-face-scanning-phone-could-check-for-live-skin/

https://www.bbc.com/news/av/technology-51555126/skin-detection-software-could-improve-smartphone-security

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code