3 TL ye Mikroskop

Dünya genelinde sağlık maliyetleri arttıkça, biyomedikal cihazların maliyetini ve karmaşıklığını azaltmaya yönelik acil bir ihtiyaç söz konusu. Ayrıca, tıbbi altyapı seviyesinin düşük olduğu bölgelerde, yüksek kaliteli sağlık hizmetlerine yönelik artan talep nedeniyle, ilgili verileri uzaktaki uzmanlara aktarabilen taşınabilir cihazların geliştirilmesi de bir o kadar önem arz etmekte. Bu amaçla birçok grup, insanları etkileyen yaygın hastalıkları ve hem hastane hem de hastane ortamı dışında uzak yerlerde yapılan ortak testleri ele alan düşük maliyetli ve hızla bir teknolojinin geliştirilmesine odaklanmıştır. Cep telefonu kameraları kesinlikle en yaygın optik sensördür ve gelişmiş ülkeler de, hem de gelişmekte olan ülkeler de tıbbi cihazlara dönüşüm için çok caziptir.

Bu makale de pandemi döneminde evde sıkılmış olan çocuklarınıza küçük yaşam dünyasını tanıta bileceğiniz basit ve bir o kadar da kolay mikroskop nasıl yapılabileceğini anlatacağım. Optik ve dijital zoom sayesinde 50X ile 100X arasında bir yakınlık sağlayacağız. Hatta 1 TL‘nin bile altında bir maliyet ile profesyonel 1000X den fazla yakınlık sağlayan (bakteri, mikro organizmalar kan hücrelerini rahatlıkla gözlemlenebiliyor) bir mikroskop yapımını da bu makalenin sonları da bulabileceksiniz. Fiyatta bir tezatlık var ama okuyunca anlayacaksınız. 50X-100X zoomluk mikroskop yapımı için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.


Lazer Pointer’ın içindeki pilleri çıkardıktan sonra, lazerin iç kısmında uç tarafında lazer ışığını odaklamak için kullanılan merceği çıkaralım.

Bu merceği telefonunuzun arka kısmındaki kameranın üzerine tel saç tokası yardımı ile üzerine bantlayabilirsiniz.

Daha sonra telefonunuzun kamerasını açarak hem kameranızın zoom özelliği ile hemde kameranın önüne koyduğumuz mercek vasıtası ile aşağıdaki örnek görüntüleri yakalayabilirsiniz.

1 TL’nin altın da profesyonel mikroskop yapımı

Pacific Northwest Laboratuvarının yaptığı bir araştırma da medikal ürün olarak sıvıları karıştırmakta kullanılan veya sterilizasyon için kullanılan cam boncuklar (glass beads) ile profesyonel mikroskop yapımı oldukça basit.

3D printer ile ürettikleri bu parça ortasın bu cam boncuklardan bir tanesini koyup telefon kamerasının üzerine yerleştirdikten sonra yüksek zoom özelliğinde mikroskop elde edebilmişler.

3d printer dan üretebilmeniz için stl dosyalarını da paylaşmışlar. https://availabletechnologies.pnnl.gov/technology.asp?id=393

  • 100X lik bir zoom için 3mm lik bir cam boncuk. Tuz taneleri, ciçek yapraklarını çok daha ayrıntılı görebilmenizi sağlar.
  • 350X lik bir zoom için 1mm lik bir cam boncuk. Kan numunelerindeki parazitleri, içme suyundaki protozoa (tek hücreli canlıları) görebilirsiniz.
  • 1000X ve üzeri bir zoom için 0.5mm lik bir cam boncuk kullanılabilir. Mikroskobik canlı ve bakterileri rahatlıkla görüntülenebilir.

Bu cam boncukların detayına ve teminine bu adresten bakabilirsiniz. https://biospec.com/product/glass-beads. Hatta Cep telefonu Mikroskop Boncuk Örnek Paketi de hazırlamışlar. ( Smartphone Microscope Bead Sample Pack.)

Türkiye de medikal malzeme satan yerlerde kilogram olarak satılıyor. Buralarda da temin edebilirsiniz tabi, fakat kilogram olarak satıldığı için fiyatı biraz pahalı, yaklaşık 40$.

Pacific Northwest Laboratuvarının Videosu

Referanslar :

Pacific Northwest National Laboratory

2 Comments

  • Guzel paylaşım, teşekkürler..

  • Teşekkürler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code