MongoDB – AWS (Amazon Web Services) VPC Peering Bağlantı

VPC peering nedir? IPv4 veya IPv6 adreslerini kullanarak trafiği yönlendirmenize olanak tanıyan iki VPC arasındaki bir ağ bağlantısıdır. Amazon VPC’niz için saati başına ücret ödersiniz. Ayrıca, VPN bağlantısı üzerinden aktarılan tüm veriler için standart AWS veri aktarımı ücretleri ödersiniz. O yüzden VPC bağlantı kurmadan önce sürpriz fiyatlandırmalarla karşı karşıya kalmamak için bu ücretlendirmeleri gözden geçirmenizde yarar var.

Daha detaylı bilgiye ve örnek kullanım ücretlerine bu linkten bakabilirsiniz. https://aws.amazon.com/tr/vpn/pricing/

Şimdi bu makalede MongoDB database imize bir Peering bağlantı oluşturacağız. Tabi MongoDB ninde peering için ücretlendirme kıstasları var biz free bir MongoDB hesabı kullandığımız için sadece sınırlı bölgelere sınırlı sürede Peering erişimi veriyor. Örneğin günlük connection sınırı veya Transfer edilen data sınırlaması gibi sınırlamalar var. Daha ayrıntılı bilgilere aşağıdaki adreslerden bakabilirsiniz.

https://docs.atlas.mongodb.com/reference/free-shared-limitations/#atlas-free-tier

MongoDB de bölge olarak Ireland‘ı seçtiğim için bu bölgelere free VPC Peering bağlantısı oluşturabiliyorum. MongoDB Cluster Tier’imiz Free hesaplar için M0 olduğunu unutmayın.

Daha ayrıntılı bilgi için bu link’i inceleyiniz. https://docs.atlas.mongodb.com/reference/amazon-aws/#amazon-aws

MongoDB ve AWS hesapları oluştururken kullandığınız email adresileri ve Cluster regionları aynı olduğu takdirde bir VPC Peering bağlantıya ihtiyaç duymayız. Ama farklı hesaplar ve farklı bölgelere erişimlerde bu bağlantığı oluşturmanız gerekecektir o yüzden VPC Peering bağlantısı nasıl kurulur onu göstereceğim.

Hadi başlayalım.

İşlemler aslına çok basit,

1) MongoDB hesabınız da sağ menüde SECURITY tabının altında Network Access seçeneğini seçin. Tabdan Peering ‘i seçin ve Add Peering Connection butonuna tıklayın.

2) Perring Connection ları Amazon Web Services, Google Cloud Platform veya Azure ile bağlantı sağlayabiliyoruz. Burada aws’i seçip ilerleyelim.

3) Peering Connection için bizden AWS ve AWS deki VPC bilgilerimizi istiyor.

a) Account ID : AWS hesabımızdaki Uniq Id değerimiz. Bu değeri kullanıcı adımız üzerindeki My Account seçeneğini seçtiğimizde bize Account Id değerini gösterecektir.

b) VPC ID & VPC CIDR:

Eğer AWS hesabınızı oluşturduktan sonra kredi kartı bilgilerinizi tamamladınız ve 24 saat gibi bir süre de geçti ise VPC oluşturmak için account’unuz büyük olasılıkla hazırdır. AWS Servislerinde Networking & Content Delivery altında VPC yi seçiniz.

Bir mevcut bir VPC yok ise, Create butonu ile oluşturun.

VPC ID ve VPC CIDR değerlerini yukardaki işaretlediğim kısımlardaki değerleri MongoDB ekranımızdaki alanlara yazınız.

c) Application VPC Region: Ben region olarak AWS de Ireland’ı kullandığım için eu-west-1 yani Ireland’ı seçtim.

d) VPC CIDR : Default olarak gelen değeri değiştirmenize gerek yok.

Bir kaç dakika sonra VPC Peering aktif olacaktır. Artık AWS ile MongoDB arasında erişimde bir sıkıntı yaşamadan erişebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code