Hakkımda

Öncelikle uzun yıllar pasif durumdaki blogumu tekrar aktifledim. 😀

Cihan KARSAK Erzincan doğumluyum, üniversite eğitimimi Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Lefke Avrupa Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde yaptım. Şuan özel bir firmada Yazılım ve AR&GE mühendisi olarak çalışmaktayım, İstanbul da yaşıyorum.

Bilgisayara ve elektroniğe ilgim çok küçük yaşlarda başladı. İlkokul yıllarımda bile bir şeyleri tasarlayıp tamir etmekten büyük zevk alırdım. İlkokul yıllarımda bilgisayarımın olmasını çok istiyordum. O zamanlar seksenli yılların sonlarıydı ve internet bile ben Ortaokul da iken Türkiye ye gelecekti. Türkiye de bilgisayar cihazının kişisel kullanımlarda yaygın olmadığı yıllar da bilgisayarları tam olarak nerede görmüştümde bu kadar istekli bir şekilde istediğimi hatırlamıyorum.

1992 yılında, dayımın bana hediye ettiği ilk bilgisayarım olan Commodore 64 ile tanıştım. 64 KB RAM belleğiyle ve Basic V2 ile programlama dilinin temellerini daha o yıllarda atmıştım.

Basic ile ufak tefek programlar ve oyunlar gerçekleştirdim. Tabi bilgisayarlar pek yaygın olmadığındandır belki bunları ticari bir kaynağa dönüştüremedim :). Elimde sadece Commodere 64’ün programlama örneklerini anlatan İngilizce bir kitap vardı ve o zamanlardaki eğitimi bilenler bilir ingilizcem hiç yoktu. Kitaptaki yazan programlama örneklerini yazarak nasıl çalıştığını deneysel öğrenme yöntemi ile öğrendim. Kareli defterlere çizdiğim şekilleri 2 bitlik sisteme oradan 10 luk sisteme veya byte sistemine çevirip ekrana resimlerin çizdirdiğim, sonra bu resimlerin çeşitli varyasyonlarını üretip peş peşe haraket ettirerek resimleri canlandırdığım oyuna dönüştürdüğüm yıllardı.

Küçüklüğümden beri elektroniğe büyük ilgi duymaktayım ve vazgeçilmez hobim Robotiktir. Çalışma hayatımda ve özel hayatımda çeşitli projeler geliştirdim ve geliştirmeye büyük bir özveriyle devam edeceğim. Çalışmalarımıda sizinle paylaşarak bir sinerji oluşturmak ve bizden sonra gelenler için bir öncülük, bir yarar sağlayabilmek. Çalışmış olduğum Projeler hakkında bilgiyi Projelerim linkinden ulaşabilirsiniz.

Yapıcı, araştırmacı, dinamik ve öğrenmeye istekli kişiliğim ile devamlı yenilikler bulmak ve bunları uygulamak hep arzusu ve isteği içerisindeyim. Kariyer hedeflerimde hep en sevdiğim ve hayranlıkla gıpta ettiği bilim adamı Nikola Tesla gibi herkese yaralı bir bilim adamı olmaktır.

Kendim inandığım bazı hipotezlerim;
1-) Şimdiki teknolojinin yetmediği fakat ilerde Duygusal düşünübilecek bir aygıt yapılabilir. (2006 yılı)
2-) İnsan Beyninin %70 i , vucunun ise %60 ı sudan oluşmaktadır. Çok uzak ve ileri bir teknoloji ile suya gerekli meteryaller katılarak insan organlarının belirli özellikleri gibi kullanılabilecek. Örneğin (Beyinin bir özelliği olan bilgi depolama, su ile bu işlem gerçekleştirilebilecek.) (2008 yılı)

Ve kendim geliştirmek ve üzerince çalışmak istediğim 10 larca proje var. -Ortam sesleri ve filitreleme, -Media player (video oynatıcılara ek özellikler), -İşlevselik bakımından hissetmediğimiz fakat beynimizin gerçekleştirmiş olduğu işlemler gibi… bir çok proje üzerinde çalışıp araştırma yapmak istiyorum ve zaten bazıları ile ilgili ön araştırma yapıyorum.

Soru, öneri ve görüşleriniz için cihankarsak@gmail.com , info@cihankarsak.com mail adreslerinden bana ulaşabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Linkedin profilime de bakabilirsiniz.

Eğitimler ve Sertifikalar

Professional Scrum Master – I (2018- No No Expiration Date)

Sertifikasyon Detay

Oracle Certified Associate, Java SE 7 Programmer (2015- No Expression Date)

Credential IdentifierCredential ID 239934791OCAJSE7

ORACLE DATABASE 11G PERFORMANCE TUNİNG ORACLE UNİVERSİTY (09.08.2010 – 13.08.2010 (30 SAAT)

İçerik : SQL Advisor, SQL Access Danışmanı, Otomatik İş Yükü Deposu ve Otomatik Veritabanı Teşhis Monitör ve pratikte bu ayarlama yöntemleri olarak Oracle Database 11g otomatik ayarlama özellikleri nasıl kullanacağı ve SQL deyimi performans sağlarken, SQL tabloların reaktif ayarlama ve Oracle Database Instance bileşenlerin kullanımını içeren bir eğitimdir.

ORACLE DATABASE 11G ADMİNİSTRATİON WORKSHOP II RELEASE 2 ORACLE UNİVERSİTY (05.07.2010 – 09.07.2010 (30 SAAT)

İçerik : Zamanlayıcı ile DBA görevleri otomatikleştirme, Flashback teknolojisi ile veri hataları tanılamak ve onarmak, Veritabanı depolama optimize etmek ve büyüyen alan gereksinimle-rine cevap verebilmek için alan yönetimi, Büyük veritabanı bellek, performans olarak dahil bileşenleri ve kaynakları izlemek ve yönetmek, Uygun yedekleme ve kurtarma stratejileri tarafından veritabanı temin edilmesi konularını içerir.

ORACLE DATABASE 11G ADMİNİSTRATİON WORKSHOP I RELEASE 2 ORACLE UNİVERSİTY (14.06.2010 – 18.06.2010 (30 SAAT)

İçerik : Oracle veritabanı kurulumu ve bakımı, Oracle veritabanı mimarisinin ve bileşenlerinin birbiri ile çalışmasının nasıl etkileşimde olduğu, operasyonel bir veritabanı oluşturmak ve düzgün performans izleme, veritabanı güvenliği, kullanıcı yönetimi ve yedekleme / kurtarma teknikleri de dahil olmak üzere etkin ve verimli bir şekilde yönetmek konularını içerir.

İNGİLİZCE YETERLİLİK SERTİFİKASI (EUROPEAN UNİVERSİTY OF LEFKE) 2002 (1 YIL)

İçerik : Üniversite ingilizce hazırlık ders konularını içerir.

İzleyici olarak katıldığım Seminer , Konferans ve Etkinlikler

ENTERPİRSE LİBRARY 5.0 (YER : TÜTEV ANKARA OFİSİ TARİH : 11.10.2012)

İçerik : Ön bellekleme(caching), istisna yönetimi (exception handling), şifreleme (cryptography), güvenlik (security), loglama (logging), data erişimi (data access) ve konfigurasyon yönetimi (configuration management)

SİBER TEHDİT VE SAVAŞ ARACI OLARAK DDOS SALDIRILARI (YER : TÜBİTAK ANKARA TARİH : 03.10.2012)

İçerik : Sık Tercih Edilen DDoS Saldırı Yöntemleri ve DDoS Konusunda Güncel Durum,DDoS Saldırıları Karşısında Savunma Stratejisi ve DDOS Mitigator Siber Savaş Aracı, Uygulama Katmanı DoS/DDoS Saldırıları,Gerçek Hayattan Uygulamalı DDoS Örnekleri

CLOUD COMPUTİNG WİNDOWS AZURE (BULUT BİLİŞİM SEMİNERİ) (YER : TÜTEV ANKARA OFİSİ TARİH : 20.09.2012)

İçerik : Windows Azure platform Mimarisi,Windows Azure Hizmetleri,Windows Azure,SQL Azure,Virtual Machine,Windows Azure Active Directory
Klasik Uygulama Geliştirme Yaklaşımı,Bulut uygulama geliştirme yaklaşımı,Bulut ve Klasik uygulama geliştirme farkları,Cloud Computing’de Güvenlik

BGA SİBER GÜVENLİK KONFERANSI (YER : ANKARA ODTÜ 22.12.2011)

İçerik :Büyük ölçekli yapılarda Merkezi Log, VoIP Hacking & SIP Security, RootKitler ve İstihbarat Virüsleri, Microsoft ve Siber Güvenlik Vizyonu, Siber Terör- 4.Nesil Savaşlar –Dolaylı Tutum ve Siber Dünyada Algı Yönetimi Faaliyetleri, Türkiye’nin Siber Güvenlik Stratejisi Nasıl Olmalı?, Kritik Bilgi Altyapıları ve Siber Güvenlik, Siber Tehditlerde Yeni Nesil Güvenlik Çözümleri, Dış Kaynaklı Uygulamaların Güvenliği, Siber Dünyada Yeraltı Ekonomisi(Underground Economy), Siber Silah Endüstrisi ve Türkiye, DDOS Engellemede Yüksek Başarı için Yönlendirmeler, Endüstriyel Kaos (Hacking SCADA)

ANKASEC BİLGİ GÜVENLİĞİ KONFERANSI (YER : ANKARA TÜBİTAK 23.12.2010)

İçerik : Zararlı kod analizi ve geliştirme teknikleri,Saldırı tespit ve engelleme yöntemleri, DDoS saldırıları ve korunma yöntemleri, Yazılım güvenliği, Siber kavramlar(siber savaş, siber ordu, siber tehdit), WLAN/EDGE/3G iletişim güvenliği, Internet takip/izleme sistemleri, Ipv6 güvenliği, Sanallaştırma güvenliği, Bilişim sistemlerinde adli bilişim analizi, Sızma testleri(penetration tests) ve yöntemleri, Exploit geliştirme yöntemleri, Tersine mühendislik yöntemleri, Web uygulama güvenliği, Internet ortamında istihbarat toplama yöntemleri, Türkiye’de siber güvenliğe verilen önem ve siber güvenlik yol haritası

-5.-6.-7.-8.-9. ULUSLARARASI ODTÜ ROBOT GÜNLERİ (YER : ANKARA ODTÜ TARİH : MART 2008-2009-2010-2011-2012)

İçerik : Teknolojik Gelişmeler ve Robot Yarışmaları

7) BULUT BİLİŞİM SEMİNERİ (YER : MİCROSOFT ANKARA OFİSİ TARİH : 01.03.2011)

İçerik : Cloud Computing, Windows Azure

CMMI ODAKLI SÜREÇ İYİLEŞTİRME VE TÜRKİYE YAZILIM SEKTÖRÜNDEKİ UYGULAMASI SEMİNERİ (FİRMA : PROYA YER : ANKARA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ TARİH : 25.11.2008)

İçerik : Dünya çapında CMMI Adaptasyonu ve Faydaları, Hindistan Yazılım Endüstrisi ve CMMI, CMMI Danışmanlığı ve Değer Biçme Aktiviteleri üzerine Nihilent Yaklaşımları, Türkiye’de CMMI Nasıl Anlaşılıyor, Türkiye’de CMMI için Doğru, Etkili ve Basit Çözümler

MİCROSOFT ÜRÜNLERİ ETKİNLİĞİ KONFERANSI (FİRMA : MİCROSOFT ANKARA YER : ANKARA RİXOS)

İçerik : Microsoft 2010 Ürün Yelpazesine Bakış, Microsoft Ürünleri ile gelen Yenilikler, Microsoft SharePoint Server 2010, Microsoft Office Bileşenleri

CETURK JAVA TEKNOLOJİLERİ ETKİNLİĞİ (YER : ANKARA ODTÜ TARİH : 13.06.2009)

İçerik : Google Web Toolkit(GWT), RIA geliştirme konusunda JSF, Wicket teknolojisi, EJB 3.1′deki yenilikler, Spring Web Servis Framework, OSGI’ın JEE dünyasında classpath, jar versiyonlarındaki çakışmalar, Audit loglama yöntemleri ve bu ihtiyaçların AOP ve ORM teknolojileri kullanarak nasıl çözümlenebilir.

SİEMENS ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER SEMİNERİ (FİRMA : SİEMENS ANKARA YER : HİLTON)

İçerik : Siemens PLC ve Siemens Endüstriyel Ürünlerindeki Yenilikler

YENİ NESİL MİCROSOFT TEKNOLOJİLERİ SEMİNERİ (YER : ANKARA ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ TARİH : 16.02.2008)

İçerik : C# 3.0 (Dil Yenilikleri), LINQ to SQL (DLINQ), WPF (Windows Presentation Found.), WF(Workflow Foundation), WCF(Windows Comunication Foundation), Visual Studio.NET 2008

CEBİT BİLİŞİM EURASİA FUARI ETKİNLİĞİ (YER : İSTANBUL TARİH : 2008)

İçerik : Bilişim Dünyasındaki Gelişmeler